Dysleksja

Dysleksja jest zaburzeniem czytania dotykającym około 10% światowej populacji. Dysleksja utrudnia czytanie i może mieć znaczący wpływ podczas edukacji, w miejscu pracy i życiu codziennym. Objawy mogą się różnić od łagodnego do ciężkiego, zwykle występuje w rodzinach i jest stanem trwającym całe życie; Do tej pory nie wiadomo lekarstwa na dysleksję.
Badania wskazują, że dysleksja nie ma związku z inteligencją. Osoby z dysleksją nie są ani bardziej, ani mniej inteligentne niż populacja ogólna.

Odkrycie w skrócie

Zawsze myślimy o oku ze względu na jego właściwości optyczne : skupienie wiązek światła, abyśmy mogli “zobaczyć” wyraźne obrazy.
Anatomia oka wpływa na przetwarzanie obrazów w mózgu. Plamka centroidowa Maxwella jest małym obszarem siatkówki oka i jest obszarem o największej “gęstości pikseli”, którą wykorzystujemy podczas wykonywania czynności wymagających dużej dokładności, takich jak odczyt i rozumienie czytanego tekstu.

Te centroidy, a dokładniej brak symetrii między dwoma centroidami, umożliwiają mózgowi wybranie “właściwych” obrazów przed wysłaniem ich do obszaru odczytu (znajdującego się w lewej połowie mózgu).

Naukowcy odkryli, że gdy centroidy są zbyt symetryczne, obniżają zdolność mózgu do wybierania właściwych obrazów Osoby z dysleksją mają oczy, które są zbyt symetryczne, zbyt doskonałe, a to prowadzi do tego, że ich obszar czytania próbuje przetwarzać nałożone na siebie obrazy.

Innowacyjne okulary Lexilens® dla dyslektyków wygląda jak zwykłe okulary z wbudowaną elektroniką i baterią. Dzięki aktywnym filtrom umożliwiają płynniejsze czytanie przy dużo mniejszym wysiłku.
Okulary Lexilens® odfiltrowują obrazy zbędne, które rozpraszają/zaburzają rozpoznawanie liter i natychmiast ułatwiają czytanie.
Wszyscy użytkownicy Lexilens potwierdzają, że tekst jest bardziej przejrzysty, a linijki stabilne. Pozwala to dyslektykom nie tylko czytać z mniejszym wysiłkiem, ale także lepiej zapamiętywać, co ma duży wpływ na wydajność czytania, naukę oraz pewność siebie

Badania akademickie

W 2017 roku w artykule naukowym zasugerowano przyczynę dysleksji i sposób przeciwdziałania jej.
Zespół badawczy Abeye wraz z zespołem akademickim kilka lat pracował nad innowacyjnymi okularami Lexilens. Okulary pozwalają osobom z dysleksją przezwyciężyć ich trudności związane z czytaniem i pisaniem.